Flux Noutăți & Rsaquo; Forumuri & Rsaquo; Bug Reports – Raportare probleme software & Rsaquo; Probleme majore modul inventariere

• Probleme majore modul inventariere

• florariatrias.ro

Membru
    3 iunie 2020 la 20:43

Am facut un inventar la o locatie dupa ultimul upgrade si avem niste probleme destul de serioase in aceasta directie.

1. Se permite in mod eronat deschiderea inventarului pentru produsele ce sunt scoase de la vanzare. Pe aceste produse se permite numararea si operarea lor insa la inchiderea inventarului se blocheaza operatia pe motiv ca produsele sunt scoase de la vanzare. A trebuit un amplu proces de corectie pentru a permite intr-un final inchiderea inventarului.

2. Modul de cautare este foarte lent. Dupa ce se introduce denumirea produsului in campul de cautare si se da enter dureaza 3-5 secunde pana apar rezultatele. Apoi anularea de filtru inca 5-8 secunde pana se proceseaza anularea filtrului. Acelasi lucru se intampla la daca se scaneaza produsele cu scanerul de masa.

3. Nu functioneaza tastele CTRL+F pentru focalizarea in campul de cautare si de asemenea nu functioneaza tasta ESC pentru anularea filtrului.

Ne asteapta inventare programate pentru 14 magazine in curand…..

Multumesc

• Dor

Administrator
    4 iunie 2020 la 9:10

Ce tip de inventar ati deschis? Clasic sau pe locatii?

Noul modul de inventar permite acum o filtrare a articolelor ce sunt adaugate pe lista in „cascada” adica prin filtrare succesiva dupa mai multe criterii de clasificare selectate la inceput (nu dupa unul singur cum era pana acum). In acest proces e posibil sa se fi strecurat un bug legat de filtrarea produselor scoase de la vanzare. Vom verifica si fixam imediat.

Legat de viteza, toate testele noastre pe baze de date cu peste 450.000 de articole functioneaza instantaneu. Mi-e greu sa cred ca aveti atatea articole in catalog acum.

Ar fi util sa ne transmiteti pe PM despre ce magazin e vorba sa luam baza de date pentru testare si sa incercam replicarea celor sesizate.

• Dor

Administrator
    4 iunie 2020 la 15:16

Nu se confirma adaugarea de articole delistate pe inventar.

Probabil ca pe durata inventarului unele produse au fost delistate in centrala (sau chiar din magazin), iar sincronizarea s-a produs abia pe durata inventarului. De aceea abia la final s-au observat articolele delistate pe lista de inventar.

Pe viitor, evitati delistari pe durata inventarelor.

O sa introducem niste validari de proces care sa intrerupa temporar sincronizarea articolelor delistate intr-un magazin care are un inventar deschis pe care figureaza deja acele articole.

Nici problema de viteza nu se confirma din pacate. Am preluat baza de date si pe 2 statii diferite functioneaza instantaneu.

In schimb pe POS-ul folosit de dvs ca server orice faci, procesorul este ocupat 100%. Prin urmare este o problema de resurse insuficiente ce trebuie adresata pe statia respectiva (un Intel(R) Celeron(R) CPU N2807 @ 1.58GHz (2 virtual) (X64) cu 4GB Ram pe care mai ruleaza si vreo 4 Firefox-uri cu Youtube playing pentru muzica de ambient probabil, aplicatia POS, si inca vreo cateva programe in fundal).

Modulul de inventar actual este cu cel putin 400% mai rapid decat cel vechi la deschidere si cu 50% la operare. Deci este exclus ca viteza redusa sa fie din cauza software-ului.

• Dor

Administrator
    4 iunie 2020 la 15:37

Legat de tastele functionale:

Ctrl+F focalizeaza FILTRAREA nu cautarea in inventar. Adica se pozitioneaza cursorul pe primul camp din caseta fitrare „Denumire”. Poate va asteptati sa se pozitioneze pe cautare.. nu stiu, dar Ctrfl+F asta face.

Tasta Esc anuleaza filtrul si functioneaza corect.

Am actualizat totusi functionarea tastei ESC si pentru campurile de cautare (unde intr-adevar cu Esc nu se stergea cautarea precedenta).

Conectați-vă pentru a răspunde.

Postare Originală
0 din 0 postări June 2018
Acum