Flux Noutăți & Rsaquo; Forumuri & Rsaquo; Bug Reports – Raportare probleme software & Rsaquo; Schimbare semn la discount in momentul modificarii clasificarii pe produs

• Schimbare semn la discount in momentul modificarii clasificarii pe produs

• GabrielEkoinstal

Membru
    6 august 2020 la 11:25

In momentul de fata utilizam SmartCash HQ versiunea 17.0.6.327

Daca doresc sa modific clasificare pe un produs care are deja discount in campul discount se adauga automat semnul – in fata discountului.

Pasi urmati:

– Intru pe nomenclatorul de produse si deschid un produs cu discount pentru modificare

– Apas butonul Clasificare

– Chiar daca fac sau nu o modificare, in momentul in care apas OK in fereastra de clasificari in campul de discount se adauga simbolul –

Am rugamintea sa verificati.

• Razvan

Moderator
    6 august 2020 la 12:14

Buna ziua,

Multumim pentru informatii, am verificat si se confirma ce ati sesizat dumneavoastra.

Am transmis eroarea departamentului software pentru remediere.

• Bughi

Administrator
    7 august 2020 la 8:32

Buna ziua!

Multumim pentru problema relatata. Problema a fost transmisa catre noi si de de departamentul de suport insa vin cu precizarea ca aceasta nu este un BUG de program.

Datorita situatiei globale prin care trecem cu totii tot mai multi utilizatori SmartCash au solicitat posibilitatea implementarii unei optiuni prin care daca un client achizitioneaza mai mult de X bucati din anumite produse, acestea sa fie cu Y% mai scump astfel incat sa previna practici neloiale speculand situatia generata de criza COVID.

In acest sens, campul DISCOUNT din atributele de produs care inainte era tratat strict ca o redeucere, acum este tratat si cu majorare.

Prin urmare, daca pe un produs se aplica discount valoarea procentului va trebui sa fie cu “-“. Daca pe un produs se aplica majorare atunci valoarea se trece pozitiv. Desigur ca dupa ce ati efectuat update la aceasta versiune aplicatia dupa fiecare modificare pe care o faceti pe un articol actualizeaza informatia in conformitate cu ce este in baza de date astfel incat pune minus(-) acolo unde este aplicat un discount.

Toate cele bune!

• GabrielEkoinstal

Membru
    7 august 2020 la 8:51

Logica dumneavoastra este corecta doar ca in momentul in care semnul este – la discount si apas pe OK sa aplic modificarea produsului imi apare eroarea “Nu sunt permise majorari!”

Mai verificati.

• Dor

Administrator
    7 august 2020 la 21:13

De fapt lucrurile sunt mult mai simple.

Functionarea normala a programului este cu Majorari dezactivate per articol. Nimanui nu-i poate placea ca pe bon sa vada un pret si pentru el o majorare de 20% nu-i asa?

Grinning

Aceasta functie a fost folosita cu totul exceptional, ca in scenariul descris de colegul meu mai sus. Si in acest caz, semnul din interfata de editare este “-” pentru “reducere”, deoarece e majorare nu-i asa?

Acum, daca dupa ce ai folosit functia o dezactivezi global, si revii la normal, toate articolele pentru care ai aplicat respectiva majorare, (si unde vezi in interfata o reducere cu minus la editare), iti vor afisa eroarea semnalata de dvs. la salvare. Asta inseamna ca trebuie sa-i actualizati campul introducand doar o valoare daca doriti reducere sau zero daca nu, in nici un caz majorarea nu mai e acceptata, deoarece optiunea globala a fost dezactivata.

Prin urmare nu este un bug. Este o revenire la normal dupa renuntarea la majorari.

• GabrielEkoinstal

Membru
      9 august 2020 la 21:04

Desi variata dumneavoastra este una plauzibila, toate produsele sunt cu valoare pozitiva. Semnul se schimba si la produsele cu discount nou create si din ce stiu eu noi nu am avut functia de majorari activata vreodata.

Pe ideea: “Nu credem pana nu vedem cu ochii nostri”, va invit sa va conectati remote la unul din calculatoarele noastre cu softul Smartcash instalat si sa faceti urmatorii pasi:

– Creati un produs nou si adaugati discount (avand in vedere ca functia de majorari este dezactivata acesta este un numar pozitiv)

– Dupa ce ati salvat noul produs, il deschideti din nou pentru editare

– Intrati la Clasificari si nu faceti nici o modificare

– Apasati OK

– In campul discount veti observa ca se adauga simbolul – (Exemplu: daca era 20, acum este -20)

– Daca apasati OK pentru a salva modificarile facute la produs va apare eroarea: “Nu sunt permise majorari.”

De ce am considerat eu aceasta situatie ca fiind un BUG?

Deoarece sper si cred ca nu ati pus intentionat o functie pe butonul OK din fereastra de modificare a clasificarilor care sa modifice simbolul din casuta de discount a produsului.

Si eu as prefera ca aceasta situatie sa se intample doar la noi si sa fie poate o configurare gresita facuta undeva in setari si sa o rezolvam simplu, dar daca am lua in calcul cel mai rau scenariu si apare si la cei care au functia de majorari activa, atunci cred ca e o problema mult mai mare cu consecinte mult mai grave si de aceea cred ca merita un pic mai mult investigata.

Este alegerea dumneavoastra cum doriti sa procedati mai departe.

• Dor

Administrator
    10 august 2020 la 20:27

Am reusit sa replic suita de setari de mai sus.

Aveti dreptate. Problema se replica. Vom fixa problema in build-ul urmator.

Multumesc mult pentru perseverenta.

Va anuntam de indata ce s-a fixat pentru a putea face upgrade.

• Dor

Administrator
    11 decembrie 2020 la 18:54

Problema a fost fixata inca din luna septembrie. Multumim.

Discuția ‘ Schimbare semn la discount in momentul modificarii clasificarii pe produs ’ este închisă la noi răspunsuri.

Postare Originală
0 din 0 postări June 2018
Acum